Welcome to the second preliminary round of the SpringBoard English Speaking Championship 2016:

Date: 15th November, 2015

Venue: Campus UK @ #6, street 574, Beoung Kak II, Toul Kork, Phnom Penh, Cambodia.

Time: 7:30 – 18:00

Themes for Second Preliminary Round:

Junior Championship Category: UK Education

Senior Championship Category: Science and Technology

Young Teacher of English Championship Category: Climate Change and Education

Debating Championship Category: World Economic issues

Timing: 

* Please note that contestant must arrive the venue at least 1 hours before their speech.

Speaking Slot: 8:30am – 9:30am

Group: J1, J2, J3, J4, D1 vs D2

Speaking Slot: 9:30am – 10:30am:

Group: S1, S2, S3, S4, Y1 

Speaking Slot: 10:30am – 11:30am

Group: D3 vs D4, D5 vs D6, J5, J6

Speaking Slot: 11:30am – 12:00pm:

Group: J7, J8, Y2

* Speaking Room will be confirmed on arrival

Grouping & Result:

JUNIOR CHAMPIONSHIP CATEGORY

* There are only 16 contestants will be selected to the 3rd round of the SpringBoard English Speaking Championship.

First Name Last Name Gender Institution  3rd Round Places
 Junior 1 (J1) Bunguechhieng Keo (J1-1) 

Parkrinha Leng (J1-2)

BUN GUECHHIENG KEO F WESTERN INTERNATIONAL SCHOOL
CHANPISEY HOM F ASEAN INTERNATIONAL SCHOOL
SOFRAWITH KHENG M CAMBODIA ASEAN INTERNATIONAL INSTITUTE
PARKRINHA LENG M NEW YORK INTERNATIONAL SCHOOL
 Junior 2 (J2) Kanchana Ly (J2-1) 

Litho Hy (J2-2)

 

Vitra Lim (J2-3)*

VITRA LIM M SOVANNAPHUMI SCHOOL
YITHO HY F WESTLINE SCHOOL
KANHCHANA LY F ICS INTERNATIONAL SCHOOL
THYDALEAP KOEUT F ASEAN INTERNATIONAL SCHOOL
 Junior 3 (J3) Tang Chisen (J3-1) 

Veansna Moeung (J3-2)

TEPIE MENG F WESTERN INTERNATIONAL SCHOOL
CHISEN TANG M AMERICAN INTERCON INSTITUTE
VANTHOL PICH F LOGOS INTERNATIONAL SCHOOL
SARAH FOO F THE LEARNING LAB
VEASNA MOEUNG M CAMBODIA ASEAN INTERNATIONAL INSTITUTE
 Junior 4 (J4) Pang Sokhunthea (J4-1) 

Hangbou Oeng (J4-2)

SOKHUNTHEA PANG F SOVANNAPHUMI SCHOOL
MENGSOPHARY HENG F NEW YORK INTERNATIONAL SCHOOL
HANGBOU OENG M AMERICAN INTERCON INSTITUTE
ACHHARATEPI CHEAM F ICS INTERNATIONAL SCHOOL
SOPHEAKNYTA PICHR F THE LEARNING LAB
 Junior 5 (J5) Yi Jing Seng (J5-1) 

Puthina Chan (J5-2)

YI JING SENG F ICS INTERNATIONAL SCHOOL
PUTHINA CHAN F WESTLINE SCHOOL
RATHPISAL HUY M SOVANNAPHUMI SCHOOL
YANTY NY F CAMBODIA ASEAN INTERNATIONAL INSTITUTE
CHANDARALEN PHE F WESTERN INTERNATIONAL SCHOOL
 Junior 6 (J6) Darwin Villa (J6-1) 

Sakda Sau (J6-2)

LICHY PHY F SOVANNAPHUMI SCHOOL
DAREWIN VILLA M LOGOS INTERNATIONAL SCHOOL
VORTHEAKNAK
ROTH
CHHINH M WESTERN INTERNATIONAL SCHOOL
SOVANNARORTH SAMNANG F USA INTERNATIONAL SCHOOL
SAKDA SAU M SISOVATH HIGH SCHOOL
 Junior 7 (J7) Somalisa Teang (J7-1) 

Tisavly Sin (J7-2)

SOVANNRITHYVI
MEAN
SEM F SINGAPORE INTERNATIONAL SCHOOL
SOZALISA TEANG F AUSTRALIAN CENTER FOR EDUCATION
KHATTEY SOMSONG F EAST WEST INTERNATIONAL SCHOOL
TISAVLY SIN F BRIDGETON SCHOOL
AROUNRAKSMEY SOA F ICS INTERNATIONAL SCHOOL
 Junior 8 (J8) Dailya Sokhom (J8-1) 

Reechhee Cheap (J8-2)

 

Chanter Metry Tram (J8-3)*

DALIYA SOKHOM F ICS INTERNATIONAL SCHOOL
REECHHEE CHEAP M GOLDEN GATE AMERICAN SCHOOL
CHANTREA
METREY
TRAM F SISOVATH HIGH SCHOOL
KUNTHY VIREAK M SOVANNAPHUMI SCHOOL
VAYADY SRUN F SINGAPORE INTERNATIONAL SCHOOL

SENIOR CHAMPIONSHIP CATEGORY

* There are only 8 contestants will be selected to the 3rd round of the SpringBoard English Speaking Championship.

Ch

First Name Last Name Gender Institution  3rd Round Places
 Senior 1 (S1) Silvan Leng (S1-1) 

Ravun Pring (S1-2)

VORLEAK CHANDARA F BELTEI INTERNATIONAL UNIVERSITY
CHANDARA CHEA M INSTITUTE OF FOREIGN LANGUAGE
SEYHA DOEURN F INSTITUTE OF TECHNOLOGY OF CAMBODIA
SIEVLAN LEN F THE HARPSWELL FOUNDATION
SOKKHA LONH F NEW LIFE FOUNDATION
RAVUN PRING M WESTERN UNIVERSITY
 Senior 2 (S2) Virabot Sok (S2-1) 

Soth Nisay Heng (S2-2)

CHAN MONIRAK CHHY M INSTITUTE OF FOREIGN LANGUAGE
SOTH NISAY HENG F BELTEI INTERNATIONAL UNIVERSITY
PANHA MEN F INSTITUTE OF TECHNOLOGY OF CABODIA
PANHASOPHEAK PANG F THE HARPSWELL FOUNDATION
VISAL SA M HUMAN RESOURCE UNIVERSITY
VIRABOT SOK F UNIVERSITY OF HEALTH AND SCIENCE
 Senior 3 (S3) VongrathayutHingphith(S3-1) 

Voleak Nget (S3-2)

VONGRATHAYUTH HINGPHITH M INSTITUTE OF FOREIGN LANGUAGE
CHANLINA MENG F AIESEC IFL
VOLEAK NGET F BELTEI INTERNATIONAL UNIVERSITY
THIDA SANN F THE HARPSWELL FOUNDATION
SOLYNET SAO F UNIVERSITY OF PUTHISASTRA
POR HONG SOEUNG M UNIVERSITY OF HEALTH AND SCIENCE
 Senior 4 (S4) Channea Tom (S4-1) 

Vanvitou Lun (S4-2)

VANVITOU LUN M INSTITUTE OF FOREIGN LANGUAGE
PHONGPHAT PIROM M BELTEI INTERNATIONAL UNIVERSITY
SOKCHENG SEANG F ROYAL UNIVERSITY OF PHNOM PENH
THARITH SOEUNG M ZAMAN UNIVERSITY
SOPHORN THUN F UNIVERSITY OF PUTHISASTRA
CHANNEA TOM M IFL DEBATE CLUB
POCHCHIMA YEM F NEW LIFE FOUNDATION

YOUNG TEACHER OF ENGLISH CHAMPIONSHIP CATEGORY

* There are only 4 contestants will be selected to the 3rd round of the SpringBoard English Speaking Championship.

First Name Last Name Gender Institution 3rd Round Places
Young Teacher 1 (Y1)  Vikrant Chap (Y1-1) 

Viol Keo (Y1-2)

 

Visal Sin (Y1-3)*

VIKRANT CHAP M IFL DEBATE CLUB
CHHORVAN HANG M CAMBODIA ASEAN INTERNATIONAL INSTITUTE
VIBOL KEO M SOVANNAPHUMI SCHOOL
CHEAN OEM M SOVANNAPHUMI SCHOOL
VISAL SIN M NEW YORK INTERNATIONAL SCHOOL
RACHANA TOUCH F BELTEI INTERNATIONAL SCHOOL
Young Teacher 2 (Y2) InrasothythepNeth(Y2-1) 

Phearun Samleng (Y2-2)

INRASOTHYTHEP NETH M CAMBODIA ASEAN INTERNATIONAL INSTITUTE
PHEARUN SAMLENG M IFL DEBATE CLUB
MEAN SENG M SOVANNAPHUMI SCHOOL
SONIMUL TEP F CAMBODIA ASEAN INTERNATIONAL INSTITUTE
KANHA THON F THE LEARNING LAB
SOPHORN YEM M BELTEI INTERNATIONAL SCHOOL

DEBATE CHAMPIONSHIP CATEGORY

* There are only 3 teams will be selected to the 3rd round of the SpringBoard English Speaking Championship.

Group No First Name Last Name Gender Institution
D1 1 NARY HANG F BELTIE INTERNATIONAL UNIVERSITY
2 NORAWNIAKASY HAZAN M BELTIE INTERNATIONAL UNIVERSITY
3 SOPHEAK RATHANAK SANGAM F BELTIE INTERNATIONAL UNIVERSITY
D2 1 KEOMONYNEATH PHEN F IFL DEBATE CLUB
2 SIVUTHA TAN M IFL DEBATE CLUB
3 SREYLAK TOUCH F IFL DEBATE CLUB
D3 1 RAKSA PEOV F BELTIE INTERNATIONAL UNIVERSITY
2 VISALSAMBATH YOU M BELTIE INTERNATIONAL UNIVERSITY
3 KORNG SOK M BELTIE INTERNATIONAL UNIVERSITY
D4 1 SARAVUTH VONG M NEW LIFE FOUNDATION
2 SEREY VATANAK VONG M NEW LIFE FOUNDATION
3 CHHOEUN SONG M NEW LIFE FOUNDATION
D5 1 SOPHEARAT CHHON F THE HARPSELL FOUNDATION
2 YEKLEANG DY F THE HARPSELL FOUNDATION
3 CHANRA ROEURM F THE HARPSELL FOUNDATION
D6 1 SOMPHOSPHEAK HENG F IFL DEBATE CLUB
2 RITHRINA KONG M IFL DEBATE CLUB
3 DENNA KENNOU PREM PREY M IFL DEBATE CLUB
W1 =  D1 vs D2 (Winner 1 is D1)
W2 =  D3 vs D4 (Winner 2 is D4)
W3 =  D5 vs D6 (Winner 3 is D6)